Yaşa Göre Cinsel Yaşam

Yaşa Göre Cinsel Yaşam

Seks yaşamında belirli evrelerde değişiklik olduğu bilinmektedir. Peki hangi yaş aralıklarında kadınlar seksi nasıl yaşıyor? Kadın ve erkeğin yaşadığı cinsel yaşam hakkında bilmedikleriniz ile ilgili her şey bu yazıda sizin ile buluşuyor.

20’li yaşlar

Bu yaşlarda cinsel yaşam oldukça ön plandadır. Çiftler için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır. genellikle  evliliklerin dönemi olan 20’li yaşlar döneminde cinsel ilişki oldukça yaygın durumdadır. 20’li yaş grubu bayanlarda aile yapılarında cinsel anlamda bir baskı oluşmuş ise vajinusmus yaşanması normaldir. Erkeklerde ise aynı şekilde boşalma bozuklukları görülmesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.

30’lu yaşlar

Kadınların cinsel anlamda en büyük isteği ve zevki duyduğu çağlarından birisi olan 30’lu yaşlar döneminde bayanların cinsel yaşamları oldukça hareketlidir. Bu dönemde çiftlerde bebek planlamasının olması araya gebelik zamanının girmesi, doğum sonrası bayanın ruhsal yapısının değişik olması gibi durumların yaşanması çiftler arasında cinsel yaşamın sekteye uğramasına neden olmaktadır. Emzirme döneminde olan bayanlarda salgılanan bir takım hormonlar sebebi ile cinsel isteksizlikler yaşanması görülmektedir.  Emzirme dönemi biten bayanlar seks hayatından zevk almaya başlamaktadırlar.

40’lı yaşlar

Bayanlarda 40’lı yaşlar ile orgazm sayısında azalma görülmektedir. Orgazm sayının azalmasının olmasına karşı bayanlar seks yaşamında bu dönemde daha bir tecrübeli olurlar. Erkeklerde ilişki sırasında boşalma ilk uyarılma ve orgazm sonrasında yeniden uyarılma gibi durumları oldukça iyi kontrol etmeye başlarlar.  Bu durumların yaşanmasının yanı sıra erkeklerde yaşın ilerlemesine bağlı olarak paniklerde yaşanmaktadır. Erkeklerin 40’lı yaşlarında genel olarak damar hastalıkları, hipertansiyon, sigara ve alkol gibi etkenlere bağlı olarak cinsel isteksizlik yaşadıkları bilinmektedir.

50 yaş ve üzeri

Bu yaş dönemin genel olarak bayanların çoğunun menopoz evresine girdikleri bir dönemdir.  Menopoza giren bayanların salgıladıkları östrojen seviyeleri normalin altına düşer, vajinal ıslanmalar azalır ve vajina mukozalarında incelme olur. Göğüs uçlarında uyarılmalar azalır ve daha az orgazm olmaya başlarlar. Menopoza girmiş olan bayanların cinsel yaşamda istekleri ve arzuların tam anlamı ile bittiği söylenemez. İlişki sırasında doyum anları eskiye nazaran daha az olmaktadır. erkeklerin vücutlarındaki genel işlevlerde azalmanın olması ereksiyon kapasitesinde bir azalmaya neden olabilmektedir. Erkeklerde yaşlarının ilerlemesi ile birlikte testesteron hormonunda olan bir düşüş ile cinsel yaşamlarında isteksizlik yaşanmaktadır. Yaşamı boyunca düzenli şekilde cinsel ilişki içerisinde olan bir erkek yaşlanmanın olumsuz etkilerin daha az şekilde zarar görür ve cinsel yaşamlarına devam edebilmektedirler. 70’lı yaşlarda olan erkek ve bayanlarda genel olarak cinsel ilişkinin hiç olmadığı görülürken bayanların yüzde 20 si kadarı erkekleri ise yarısı ilişkiye devam ediyor.

Etiketlerimiz:

Yorum Yaz