Varis Nedir?

Varis özellikle kadınlarda daha sık görülen sağlık problemidir. Ciltte meydana gelen bu rahatsızlık sağlık problemi olmasının yanı sıra cildin görünüşü ile ilgili estetik açıdan da sorunlar oluşturmaktadır.

varis1

 

Varis konusunda tıbben bir açıklama yapmak gerekir ise, toplar damarların şişmesi ve olağan dışı genişlemesi sonucu oluşmaktadır. Bacaklarda genel olarak diz kapağın alt bölgesinde meydana gelen varisler geceleri meydana gelen kramplar ve görünüm açısından oluşturduğu görüntü nedeni ile şikayetçi olunan konuların başında gelmektedir. Kramplardan sonra şişkinlik düzeyinin artması ve kaşıntının oluşması ile seyreden varis rahatsızlığı evreleri uzun süre tedavi edilmediğinde giderek büyümeye devam eder. Geceleri uyutmayan ağrılar ve krampların yanı sıra kaşıma nedeni ile oluşan yaralar görünümü daha da kötü duruma getirebilmektedir. 6 derece de incelenen varisin başlangıcında hafif ağrı ve cilt görünümünde hiçbir değişim görülmez yavaş yavaş ilerleyen varisde dördüncü evreye gelindiğinde cilt renginde hafif koyulaşma görülür ve bu ciltte görülen ilk etkidir. Son evre olan altıncı evrede kaşıntı, oluşan yaralar ve giderek artan kramplar ile varisin tamamen bacağı kapladığı durumlar oluşmuştur.

varis 2

 

Variste önemli detay ayak bileğinde görülen varisler olmaktadır. Bu bölgede kaşıntı ile meydana gelen yaralar oldukça zarar görmüş bir cilt görüntüsü meydana getirir ve hareket kısıtlamasına neden olur. varis rahatsızlığının tedavisi için ilk yöntem varis çorabı kullanmaktır. Bacakları havaya kaldırarak dinlendirmek etkili bir yöntemdir. Cilt hastalığı olan varis genetik olabilmektedir. Her rahatsızlıkta olduğu gibi variste de erken müdahale ile tedavi etmek mümkündür.