Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

sac-dokulmesiSaç dökülmesi, kişiler üzerinde psikolojik baskı kurabilir, kişileri depresyona kadar sürükleyici bir etki yaratabilir. Saç dökülmesi genetik bir faktör ise dökülmeler kesinlikle yaşanacaktır ancak bu dökülmelere seyirci kalmak değil bu dökülmeleri yavaşlatacak olan ve saç sağlığı için yapmamız gereken bazı şeylerden bahsederek olursak.

Demir, çinko vücudun saç dökülmesine önleyici görev yaparken bunların eksikliği ile saç dökülmeleri bunun yanında dış eti çekilmesi ve tırnaklarını kolay kırılması dahi yaşanabilir. Günlük demir ve çinko ihtiyacını ısırgançayı, kuzueti, sığıreti, mantar ve özellikle susam da çinko ve demir bolca bulunmaktadır.

Uygulanan şampuan tercihi ise sarımsak şampuanı veya ısırgan otu içeren şampuanlar tercih edilebilir. Ayrıca saça uygulanabilecek olan hint yağı susam yağı ve tatlı badem yağı saç dökülmesine karşı bir rol oynar.

Saç Dökülmesine Karşı Sarımsak Kürü

1 adet rendelenmiş soğan

2 tatlı kaşığı hint yağı ve çörek otu yağı

1 çay kaşığı çam terebentin

Bu karışımı haftada 1 gün saç diplerine uygulayın, streç ile saçınızı yarım saat kadar sarın; daha sonra ılık bir suyla yıkayın(kesinlikle kaynar su olmamalı)

Saç Dökülmesine Karşı Karanfil

Karanfil genellikle ağız verdiği ferah köküne bilinse de, artık saç dökülmesine karşı da iyi bir tedavi yöntemi olarakta kullanılmaya başladı. Etkisikesin olmasa da içindeki içerdiği Omega3’ün saç ve cilt sağlığı için çok önemli olduğunu biliyoruz, buna dayanarak kullanılan karanfil aslında olumlu sonuçlar doğurabiliyor. Ayrıca karanfil saç köklerini uyarıp daha da gürleşip büyümesi için önemli bir etken içermektedir.