Önemsenmeyen Cerrahi Hastalık Menisküs Yırtığı

Menisküs diz bölgesinde iki büyük kemik arasında bulunan ve “C” şeklinde olan doludur.

Menisküs aslında yaptığı görevler ilçe vücudumuza birçok yarar sağlamaktadır, vücut ağırlığını dizlere dengeli bir şekilde dağıtır ve dizlerin kireçlenme, eklem ağrısı çekme konusunda birçeşit sigorta görevi görmektedir.

menisküs

 

Menisküs Yırtığı Neden Olur

Menisküs yırtığı genellikle sporcularda ters bir hareket sonucu görülen travmalar ile görülürken, yaşlılarda ise kıkırdak zedelenmesi sonunda da görülebilir.

Genellikle diz üstünde ayaklar sabit iken dönerken oluşur(oturma pozisyonuna geçerken) veya sporcular tarafından yapılan ters hareketler sonucu olabilir  (boşa ayak savurma, atletlerin yaptıkları manevralar)

Menisküs Şikayetleri

Menisküs ilk başta belli olmayan bir rahatsızlıktır. Kendisini 24-48 saat içerisinde şişlik ve ağrı şikayetleri ile belli eder. Diz bölgesinde eklem takılması, rahat hareket edememe, dizin su toplaması ve diğer bir şikayet ise dizden gelen sesler sıkça duyulan şikayetlerdir.

meniskus2

 

Menisküs Ağrısı İlk Yardımı

İlk adımda hastaya soğuk press uygulanmalı ve hastayı hareketsiz  istirahat etmesi için uygun ortam hazırlamak gerekir. Hastanın hareket etmemesi iyileşme süreci için yapılabilecek bir ilk yardımdır.

İkinci adımda ise yoğun ağrı şikayetleri için hastaya ağrı kesici ile ağrısını azaltmaya çalışmak gerekir. Ayrıca hastanın ameliyata mecbur olup olmadığını cerrahi yöntemler ile öğrenmek gerekir, ağrılar hastanın günlük yaşantısı etkileyecek derecede ise, cerrahi yöntemlere başvurulur.

menisküs 3