Kanser Çeşitleri Nelerdir

Vücudumuzda bütün organlar hücrelerden oluşmaktadır. Sağlıklı vücut hücreleri bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların onarılması için bu yeteneklerini kullanırlar. Ancak bu sınırlıdır, sonsuz bölünme yeteneğine sahip değillerdir. Sağlıklı hücre gerektiği yerde, zamanda ve gerektiği kadar bölünür. Buna karşın kanser hücreleri kontrolsüz bir şekilde bölünmeye başlar ve çoğalırlar.

Zamanla birikerek tümörleri oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler ve de tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluşturdukları tümörden ayrılırsa vücudun diğer bölgelerine ulaşabilirler. Ulaştıkları yerde hızla büyümeye devam ederler. Kanser bu şekilde yayılır buna metastaz adı verilir. Çeşitli tipteki kanserler, çeşitli hızlarda çoğalırlar, çeşitli yayılma şekilleri gösterirler ve çeşitli tedavilere yanıt verirler. Bu sebeple kanser hastalarına, kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanmaktadır.

Günümüzde En Sık Görülen Kanser Çeşitleri

Akciğer Kanseri; Uzun süreli öksürükler, nefes darlığı, öksürükten kan gelmesi, nefes darlığı. Akciğer kanserini önlemek için sigarayı bırakmalı ve sigara içilen ortamlardan uzaklaşmalısınız.

Cilt Kanseri; Ben ve siğillerde renk ve şekil değişiklikleri, iyileşmeyen yaralar, aniden oluşan ben ve siğiller. Cilt kanserini önlemek için günün zararlı saatlerinde güneşlenmemeli ve yüksek koruma faktörü içeren güneş kremleri kullanmalısınız.

Meme Kanseri; Meme ucunda içeri doğru çekilme, meme ucunda akıntı, meme şeklindeki değişiklik, memede hissedilen sertlik. Meme kanserini önlemek için kendi kendinizin doktoru olmalı, kendinizi sık sık kontrol etmelisiniz ve mutlaka düzenli doktor muayenesine gitmelisiniz.

Prostat Kanseri; Ağrılı, sızılı ve kesik kesik idrar yapmak, idrarı tutmada zorluk çekmek, idrarın akışında azalma, sık sık idrara kalkmak(genelde geceleri),idrar kesesinin boşalmamasını hissetmek. Prostat kanserini önlemek için dengeli, düzenli ve sağlıklı beslenmelisiniz. Çokça lifli, yağ oranı az olan(meyve, sebze, kepekli)yiyecekleri tercih etmelisiniz.

Bütün kanser çeşitlerinin hemen hemen üçte ikisi potansiyel olarak önüne geçilebilir boyuttadır ve erken tanı ile halen %50 olan kür oranları %95’lere kadar çıkabilmektedir. Kanser çeşitlerini önlemek için ilk olarak kanserden korkmamalıyız. Korku doktora gözükmeyi önler hastalığın iyileştirilmesini engeller ve teşhisi geciktirir.

Kanserin belirtileri konusunda gözü açık olmalıyız ve bu belirtilerin en az birini hissettiğimizde mutlaka doktora gitmeliyiz. Henüz hiç rahatsızlık duymadıysanız herhangi bir sıkıntınız olmadığını düşünüyorsanız en azından yılda bir kez genel kontrolünüzü yaptırmanızı tavsiye ederiz.