Kadınlarda Cinsel İlişki Evreleri Nasıl Gelişir

Kadınlarda Cinsel İlişki Evreleri Nasıl Gelişir

Eşler arasında sağlıklı ve mutlu bir ilişkinin yaşanabilmesi çiftlerin mutluluğu açısından oldukça önemlidir. Cinsel yaşam için bireylere cinsel ilişkinin yeterli seviyede verilmemesi cinsel sorunların yaşanmasına sebep olmaktadır.  Cinsellik; bireylerin gevşemiş ve rahatlamış bir şekilde olması, bedensel ve ruhsal açıdan bireyin tatmin ve haz duygusunu yaşayarak, aynı duyguları partnerine yaşatması olarak adlandırılmaktadır.

bayanlarda-cinsel-iliski-evreleri-nelerdir

Bayanlarda Cinsel İlişki Evreleri Nelerdir?

Bayanlarda genel olarak cinsel yaşamın dört evresi bulunmaktadır.

uyarilma-evresiUyarılma evresi;  10 ile 3o saniye arasında geçen sürede vajinal ıslaklık başlar, vajinanın alt bölgesi cinsel ilişki için hazırlanır ve genişler, rahim ve rahim ağzı yukarıya doğru çekilir, vajinada dudaklar açılır ve şişer, dudaklar ve klitoris büyür, göğüs uçları dikleşir ve göğüslerin boyutları değişir.

Plato evresi:  Plato evresinde genel olarak vajinanın şekli değişir. Bayanların genelinde ateş basma yaşanır ve cinsel arzularda artış olduğu görülür.  Vajinada kas basıncına bağlı olmak kaydı ile dış kısmı şişer, kalp atış hızında artış meydana gelir, vajinanın üst kısmı balonlaşır ve şişme görülür. Bu durum sonunda ağrı yaşanabilir ve ağrının devam etmesi halinde ıslaklıkta azalma olur, küçük dudaklar şişer ve vajina daha belirgin hale gelir, göğüs uçlarında yer alan koyu kısımlar iyice koyulaşır, bacaklarda kasılmalar oluşur ve bu durumdan sonra bayan cinsel birliktelik için tam anlamı ile hazır konumdadır.plato-evresi

Orgazm evresi: Vajina ve rahimde istemsiz şekilde kasılmalar oluşmaya başlar, tüm vücuda ateş basar ve sıcaklık her yere yayılır,  bu durumdan sonra mesanenin dışa açılan bölgesi olan üretradan sıvı akışı gerçekleşir. Bu sıvı akışı halk arasında bayanın boşalması olarak adlandırılmaktadır.  Bayanın vücudunda bulunan hemen hemen her kas aynı anda kasılır. Orgazmın en üst safhada yaşanması halinde bayanın vücudu kaskatı durumda olur.  Cinsellik bakımından devamlılığın sağlanması halinde bayanlar art arda orgazm yaşayabilmektedirler.

orgazm-evresi

Çözülme evresi:  Bu evrede her şey eski haline geri dönmeye başlar.  Çözülme evresinde vajina normal zamanındaki haline geri döner. Rahim normal renk alır,  göğüsler, büyük ve küçük dudaklar normale dönmeye başlar.  Ateş basması ve sıcaklık kaybolur.  Hızlı bir şekilde nefes alıp verme ve bunun yanında terleme ve kalp atışında hızlanma görülür.

cozulme-evresi

Etiketlerimiz:

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. emel emre dedi ki:

    her bayanın uyarılma evresi farklılık gösterebiliyor. ancak en büyük haz uyarılma evresinden sonra başalıyor.

Yorum Yaz