İlk Cinsel İlişkide Yapılması Gerekenler

İlk Cinsel İlişkide Yapılması Gerekenler

Hemen hemen her bayanda ilk gece korkusu vardır. Bu korkuyu yenmek ve üstesinden gelmek için bir takım önlemler alınmalıdır. Toplum tarafından ilk gece hakkında çıkan korkutucu hikayelerin anlatılması çoğu bayanda performans kaybına neden olmakta ve bu sorun kişinin cinsellikten soğumasına kadar gitmektedir.

ilk-gece-korkusu-nedir-ve-nasil-asilir

İlk Gece Korkusu Nedir ve Nasıl Aşılır?

Sağlıklı bir cinsel beraberlik için ilk ilişkinin önemi büyüktür. Bayanın ilk ilişki deneyimi esnasında yaşayacağı korku ve endişenin geçmesi için partnerine büyük iş düşmektedir.  Bayanın ilk ilişkiye girme sırasında büyük kaygı yaşaması ve paniğe kapılması kişinin aşırı kasılmasına sebep olarak ilişkinin zorlu ve ağrılı olmasına ya da hiç yaşanmamasına sebep olmaktadır.  Bayanların ilişki esnasında yaşadıkları korku ve endişe tam anlamı ile istemsiz şekilde gerçekleşmektedir.

Bu korkunun ve endişenin ortaya çıkması çoğu zaman kişiye anlatılan abartılı ve korkutucu hikayelerin etkisi altında kalmaları ya da geçmişte yaşadıkları olumsuz cinsel birlikteliklerden kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda bireyin kendi başına yaşamadığı başkasından duyduğu olaylarda bireyin etkisinde kalmasına neden olabilmektedir. Cinselliğin ailede nasıl yaşanıyor olması, ailede şiddetin çok yaşanması ve cinselliğe olması gereken kadar değerin verilmemesi kişinin cinselliğe karşı korkularının olmasına sebep olabilmektedir.

ilk-gece-korkusu-kimlerde-gorulur

İlk Gece Korkusu Kimlerde Görülür?

İlk gece korkusu genel olarak bayanlarda daha çok görülmektedir. Acıya karşı dayanımı düşük olan, erken yaşlarda evlendirilmiş ve daha öncesinde cinsel deneyimi olmayan bayanlarda ilk gece korkusu görülmektedir. İlk ilişki korkusu uzun yıllar beraberlik yaşayıp evlenen kişilerde de yaşanabilmektedir. Genel olarak duygusal, aşırı romantik, naif ve aşırı duyarlı kişilerde görülmesi mümkündür.

ilk-gece-korkusunu-yenmek-adina-neler-yapilmalidir

İlk Gece Korkusunu Yenmek Adına Neler Yapılmalıdır?

Yaşayacağınız cinsel ilişki adına bilmediğiniz bazı konular var ise bu durumu daha önceden bir uzmana danışarak yeterli bilgiyi almanızda fayda vardır.  Heyecanınızı yenmeyi bilmeniz oldukça önemlidir. heyecan kontrolü adına verilen eğitimlere katılmanız sizin için önemli olacaktır. İlk başta çocuk sahibi olmak istenmiyor ise uzman hekimden detaylı bilgi alınarak yapılması gereken işlemler uygulanmalıdır. Korkuyu yenmek adına evlilik danışmanına ya da bir psikologa gidilmelidir.

Vakit ilerledikçe korkunun artması daha da çoğalabiliyor. Bu zaman zarfı içerisinde cinsellik içerikli filmler kesinlik ile izlenmemelidir. Çiftlerin birbirlerine sıcak ve samimi yaklaşmaları önemlidir ve ilk ilişki aşamasında bayanı sakinleştirmek adına en büyük görev erkeğe düşmektedir. Bayanın ilişkiye hazır olmasını beklemeli ve onu ilişkiye hazır kıvama getirmeli korkularını yenmek adına onu sakinleştirmeye çalışmalı ve kulağına aşk dolu sözcükler fısıldamalıdır.

Etiketlerimiz:

Yorum Yaz