Epilepsi Hastalığı

Epilepsi, beyin de zaman zaman görülen elektrik boşalımların olduğu geçici bir nörolojik hastalıktır.

Epileptik dönemler ile hasta kişi bilinç kayıplarına uğrayabilir ve sıklıkla oluşan kasılmalar sonucu psikolojik sorunları da beraberin de getirebilir. Nöbetlerden önce hasta kişi koku alma hissi, mide de bulantı veya mide de yanma hissedebilir. Bazen de boşluk nöbetleri olarak adlandırılan dönemler ortaya çıkar kişi gözlerini sabit bir noktaya hareketsiz bir şekil de diker. Nöbet anın da hasta kişi yere düşerek kasılmalar görülür ve bunu ağızdan gelen köpürmeler takip eder. Nöbetler bazen uzun süreli olurken bazen de kısa süreli olur.

Epilepsi bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu hastalığı kişinin yakın çevresinin bilmemesi durumu söz konusu olmamalıdır. Öğretmen, anne, baba ve arkadaşlarının dahi nöbet durumun da ne yapması gerektiği hakkında bilgi sahibi olması gerekmektedir

Epilepsinin Oluşum Nedenleri

Beyne giden kan miktarında ki azalma ile birlikte oksijen azalması sonucu epileptik dönem tetiklenir.

Beyin tümörleri

Doğum sırasında da oluşabilir

Tiroid hastalıklar

B6 vitaminin eksikliği

Epilepsi Nöbeti Sırasın da yapılması Gerekenler

Hasta hemen tehlikeli bölgeden uzaklaştırılmalıdır.

Kişinin üzerinde ki kıyafetin boyun kısmı gevşetilir

Hasta hemen yan yatırılarak soluk alıp vermesi kolaylaştırılmalı

Nöbet bitene kadar hasta takip edilmelidir.

Mümkünse yardımcı olan kişi, nöbet geçiren kişinin idrar kaçırma, dil ısırma gibi durumlarının olup olmadığını not almalıdır. Ayrıca nöbet süresini de takip ederek ilk yardım doktoruna ve hastanın yakınlarına haber verilmelidir.