Elma Sirkesi İle Vajinal Mantar Tedavisi

Elma Sirkesi İle Vajinal Mantar Tedavisi

Günümüzde elma sirkesinin hemen hemen her alanda faydalı olduğunu bilmekteyiz. Ev temizliğinden yemek yapımına kadar birçok olayda etkisini gösteren elma sirkesinin bir faydası daha ortaya çıkmış durumda. Bayanlarda görülen ve neredeyse tüm hayatı alt üst edecek konuma gelen vajinal mantarın tedavisinde kolaylık ile kullanılmaktadır. İlk olarak kısaca vajinal mantar hakkında biraz bilgi verelim.

Cinsel ilişki sonrasında, dar çamaşır giyiminde ya da sık sık çamaşır değiştirmemenin sonucu olarak ortaya çıkan vajinal mantar ilk olarak kendisini kaşıntı ve akıntı olarak göstermektedir. Enfeksiyonun şiddetine göre akıntının rengi yeşil ya da sarı renkli olabilmektedir. Enfeksiyonun ilerlemesi ile birlikte kaşıntı da artma meydana gelir ve bu artış sebebi ile vulva dışındaki derilerde soyulma oluşmaya başlar. Kızarıklık kaşıntı ve akıntının arka arka birbirini izlediği bu hastalıkta kişinin temizliğine oldukça özne göstermesi gereklidir. Sık sık çamaşır değiştirmeli ve vajina temizliği adına satılan vajinal temizleme jellerini kesinlik ile kullanmalıdır.

Kokulu ya da kokusuz akıntı, kaşıntı ve kızarıklık meydana getiren vajinal mantarı elma sirkesi uygulaması ile kolay bir şekilde yok etmeniz mümkün durumdadır.  Elma sirkesini içebiliyorsanız günde yaklaşık olarak yarım su bardağına 3 yemek kaşığı kadar elma sirkesi koyarak içebilirsiniz. Kokusunu sevmiyor ve içerken mideniz bulanıyor içemiyorsanız vajinanızı hazırlayacağınız elma sirkeli su ile temizleyebilmeniz mümkündür.  Bir litre suya yaklaşık olarak yarım çay bardağı elma sirkesini koyarak elma sirkeli suyunu hazırlayabilir ve bu su ile tuvaletten sonra temizliğinizi yapabilirsiniz. Bu uygulamayı günde iki defa yapmanız halinde akıntı ve kaşıntının yok olacağının farkına varacaksınız.

Elma sirkesi tedavisinde bir diğer yöntem ise duş esnasında  elma sirkesini kullanmaktır. Yaklaşık 10 bardak su içerisinde 3 ya da 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyarak banyo suyu hazırlayın. Hazırlamış olduğunuz banyo suyu ile günde iki defa vajinal duş alın. Elma sirkeli su ile alacağınız vajinal duş sayesinde kısa bir zaman içerisinde enfeksiyonun yok olduğunu görebileceksiniz. Yapacağınız bu işlem vajinanızda yer alan mantar enfeksiyonunun miktarını azaltarak zaman içerisinde yok olmasına sebep olacaktır.

Tüm bu işlemleri doktor kontrolünde yapmanızda fayda vardır.

Etiketlerimiz:

Yorum Yaz