Corona Virüsü

Corona virüsü insanlar da ve hayvanlar da solunum yollarına etki eden ve hastalık yapıcı bir tür virüstür. Genellikle soğuk algınlığı olarak tabir edilen hastalık %10 ila %30 arasın da değişen bir oranla aslında Corona virüsüdür. Bu virüs tüm yaş gruplarını etkilemektedir ve genellikle kış ve bahar ayların da sıklıkla görülür.

 Corona virüsüne karşı antikorların bağışıklılık kazanması sadece 4 ay sürüyor. Çok uzun süreli olmayan bağışıklılık ile hastalık grip gibi sürekli etki edebilen bir tür olup, yakalanması da bir o kadar kolay oluyor. Ancak pek çok türü bulunan Corona virüsünün sadece belirli türleri ile savaşabilen antikorlar diğer birçok türü ile savaşamamaktadır.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Grip ve soğuk algınlığına benzer tanılar vardır. Kısa ve orta derece de üst solunum yolları enfeksiyonları bu virüste de görülmektedir. Ancak başlıca belirtileri sıralayacak olursak; burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı ve yüksek, orta dereceli ateş.

Hastalıktan Korunma Yolları

Hastalıktan korunmak için aşı bulunmamaktadır. Bu hastalıktan korunmak için temizlik ve hijyene önem verilmesi gerekmektedir. Su ve sabun kullanımı sık olmalı, elinizi temas anından sonra yüzünüze götürmemeli, insanlarla çok yakın temastan kaçınılmalı.

Hastalığın Tedavisi

Bu hastalığa yakalanan kişiler genellikle kendiliğinden iyileşir. Herhangi bir tedavi uygulamasına gerek duyulmadan hastalık atlatılır ancak belirtiler canınızı sıkmaya başladıysa en yakın sağlık kuruluşlarına başvurmanız tavsiye edilir.