Çağımızın Hastalığı ASTIM

Astım akciğer içinde ki bronş ve bronşçukların iltihaplanmasıdır. İltihabın önem derecesi ve boyutu geçirilen hastalık ve enfeksiyonlara bağlı olarak gelişebilir.

Astımın Belirtileri

Uzun süreli bitmeyen ve rahatsız edici bir öksürük.

Göğüs bölgesinde ki tıkanma, daralma hissi.

Nefes darlığı ve öksürük nöbetlerinin çok şiddetli bir şekil de kişiyi gece, uykusun da yakalaması. Aslın da bu neden her astım hastaların da görülen bir tanı değildir. Bazı hastalar da görülürken bazıların da bu belirti olmamaktadır.

Astım Hastalığı Neden Olur

Astım hastalığının kesin olarak bir nedeni yoktur. Astım genellikle genetiktir. Özellikle ailesinde veya çevre akranlar da astım hastalığı olan kişiler de bu hastalığın seyir etme olasılığı da yüksektir. Ancak astım hastalığının tamamen genetik faktörler ile ortaya çıkma durumu söz konusu olmayıp, kişi sonradan da bu hastalığa yakalanabilir. Astım hastalığına sahip kişiler ise de bu hastalığı çevrede ki etmenler ile daha da ilerlemesi durumunu yaşayabilir.

Astım Hastalığının Tedavisi Var mı

Astım hastalığının tam olarak tedavi edilmesi ve kişinin bu hastalıktan tam olarak kurtulması durumu çok az olmaktadır. Ancak astım kontrol altına alınabilir. Düzenli ilaçlar, tedaviler, doktor takibi ile bu hastalık tam kontrol altına alınabilmektedir.

Tam Kontrol Nedir

Bu hastalıkta ki yaşam standartlarını düşürecek derece de olan durumları kontrol altına almaktır. Nefes darlığı, şiddetli öksürük, gece uyku da yakalanan nefes alamama durumu gibi hastalığın kritik evrelerinin kontrol altına alınmasıdır.