Bebeklerde Atopik Dermatit

Cilt hastalıkları arasında yer alan atopik dermatit hastalığı hem yetişkinlerde hem de bebeklerde görülen sık rastlanan bir hastalık türüdür. Özellikle de bebeklik yaşlarında hastalığın başlangıç göstermesi ile bilinen bu hastalığın halk arasındaki bilinen deyimi ile egzama olduğunu da belirtebilmek mümkündür. Bebeklerde Atopik Dermatit genetik ve çevresel başta olmak üzere pek çok faktöre bağlı olarak türeyen ve kronik nitelik taşıyan bir hastalık türüdür. Özellikle de erken çocukluk döneminde başlangıç göstermesi ile tanınmaktadır. Bu hastalık aynı zamanda ileri ki yaşlarda astık ve bazı alerjik hastalıkların da tetikleyicisi olarak kabul edilebilen bir hastalıktır.

Atopik Dermatit Belirtileri

Eğer çocuk ve bebeklerde bu hastalığın belirtileri ya da yetişkinlerde öğrenilmek isteniyorsa da birkaç temel nokta ile bunlara erişim sağlanabileceği belirtilebilir. Atopik dermatit belirtileri olarak gösterilebilecek olan ilk bulgu ise cilt kuruluğudur. Bu kuruluğun getirmiş olduğu etkenler ile ciltte kaşıntılar ve kırmızı lekeler baş göstermeye başlar. Cilt yaraları meydana çıkar. İşte egzama olarak bilinen bu hastalığın en tipik belirtileri bu şekildedir.

Atopik Dermatit Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Bu tür hastaların dikkat etmeleri gereken belirli başlı noktaların da bulunduğundan söz edilebilir. Atopik dermatit hastalarının dikkat etmesi gerekenler arasında öncelikli olarak kaşıntı ve döküntü durumlarını daha da tetikleyen şeylerden kaçınmak gerekir. Bu da tırnak bakımı ve nemlendirici kullanımı ile gelişir. Kimyasal tahriş edici maddelerden uzak durulmalıdır. Bulunan ortamın da sıcaklık ve nem oranı iyi bir şekilde ayarlanmalıdır.

Atopik Dermatit Hastalığının Tedavisi

Bu hastalığın bir de tedavi süreci bulunmaktadır. Atopik dermatit hastalığının tedavisi 3 temel hedeften oluşur. Bunlar ilaç tedavisi, cildin nemlendirilmesi ve koruyucu önlemler olarak sıralanabilir. Özellikle cildin kuruluğuna bağlı olarak gelişen bir hastalık türü olduğundan dolayı da bu hastalığın tedavisinde cildin nemlendirilmesi, kuruluktan uzak tutulması ve önleminin alınması çok önemlidir. Hemen ilaç tedavisine başlanmamalıdır. İlaç tedavisinde de doktorların belirlemiş olduğu miktar ve isimlerin ilaçlarının kullanılması çok önemli bir noktadır. Özellikle ilaçların kullanımına da dikkat edilmelidir. İlaçlarda genellikle kortizon maddesi bulunduğundan dolayı sadece egzamanın bulunduğu yerlere uygulanması gerekmektedir.