Bayanların Sormaya Çekindiği Cinsel Sorular

Bayanların Sormaya Çekindiği Cinsel Sorular

Günümüzde pek çok bayanın cinsellik ile ilgili bilmediği ve sormaya çekindiği konular mevcuttur. Geçmişten gelen cinselliğin ayıp olduğuna dair sözlerin olması sebebi ile bayanların cinsel ilişki ya da cinsel sağlık ile ilgili bilmek istedikleri birçok konu kapı kapılar ardında kalmıştır. Bayanlar tarafından merak edilen soruları cevaplamak aslında o kadarda zor değildir.

orgazm-nasil-olur-kadin-bunu-nasil-fark-eder

Orgazm nasıl olur? Kadın bunu nasıl fark eder?

Kadınlar arasında konuşulmakta olan orgazm konusu aslında hemen olan bir şey değildir. Orgazm uzmanlara göre öğrenilen bir refleks olarak adlandırılmaktadır ve ilk olarak öğrenilmesi gerekmektedir.  Kadınlarda orgazm klitoris da gerçekleşir. Kadınlarda duyarlı bölgelerdeki ya da klitoristeki basıncının vücut gerilimini arttırmak sureti ile retum, vajina ve utreusta kasılmalar meydana getirmesi ve bu meydana gelen kasılmalar esnasında da kan basıncının ve kalp atımının artması ile oluşmaktadır. Bayanlarda orgazm olayının süresi ve ne kadar şiddetli olacağı her kadında farklılık gösterebilir. Kadının vücudundaki bu değişimi fark etmesi oldukça kolaydır.

vajina-temizligi-nasil-olmalidir

Vajina temizliği nasıl olmalıdır?

Bayanlar vajina temizliği konusunda nasıl ürünler kullanması gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları görülmektedir. Günümüzde piyasada satışa sunulmuş olan vajina temizleme jelleri, mendilleri ve spreyleri ile vajinanın temizlenmesi aslında uygun değildir.  Vajina içerisine uygulanan temizleme jelleri ve spreyleri vajina içindeki flora düzenini bozarak çeşitli bakterilerin üremesine neden olmaktadır. Sabun ya da jel gibi ürünlerin vajina içine uygulanması vajinanın asidik düzeninin bozulmasına sebep olmaktadır.  Vajina için satışa sunulmuş olan ürünleri  vajinanın içine değil genital bölgeye uygulanmalı ve gerekli görüldüğü hallerde vajina belirli miktarlarda elma sirkeli su ile yıkanmalıdır.

cinsel-iliski-sirasinda-agri-neden-olur

Cinsel ilişki sırasında ağrı neden olur?

Bayanlarda orgazm esnasında salgılanan sıvının yeterli olmaması gibi durumlarda bayan cinsel ilişki esnasında ağrı yapabilir. İlk defa karşılaşılan ya da bir iki kere tekrar eden durumlarda bir sakınca görülmese de bu ağrı durumunun her cinsel ilişki sırasında oluyor olması bir sorunun olduğunun göstergesidir ve kesinlik ile doktor kontrolüne başvurulması gereklidir.  Cinsel yaşam sırasında bayanın yaşadığı ağrıların çoğu zaman hafife alınmaması gerekmektedir, bu şekildeki ağrılar genel olarak vajinal mantarların, kistlerin ya da tümorlerin belirtisi olabilmektedir.

Etiketlerimiz:

Yorum Yaz